Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria

Galeria


"Cała Polska czyta dzieciom"- Zajączki

13 marca w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" mama  Antosia przeczytała dzieciom jedną z  historii małej Basi autorstwa Z. Staneckiej i M. Oklejak pt."Basia i chorowanie". Dziekujemy pani Beacie za przeczytanie dzieciom ciekawej  opowieści oraz poświecony czas.

Danuta Nowak

Warsztaty botaniczne- wszystkie grupy

W dniu 13 marca odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty botaniczne, w których wzięły udział dzieci ze wszystkich grup.

Tym razem Pan prowadzący opowiadał przedszkolakom o roślinach. Dzieci podczas rozmowy kierowanej mogły przypomnieć sobie, dlaczego rośliny są tak ważne i potrzebne ludziom. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, z czego rośliny się składają i jak należy o nie dbać. Prowadzący prezentował dzieciom różne okazy roślin oraz opowiadał o nich różne ciekawostki. Na koniec przy użyciu sprzętu multimedialnego przenieśliśmy się do lasu: dzieci mogły zobaczyć siebie na tablicy interaktywnej, pośród bujnej roślinności oraz wielu okazów zwierząt, a także wsłuchać się w dźwięki lasu. To było bardzo ciekawe.

 

Sylwia Hładio-Wąs

Cała Polska Czyta Dzieciom- Motylki

W dniu 11 marca w gr. ,,Motylki" odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

W przedszkolu gościliśmy cenioną na całym świecie śpiewaczkę operową - Panią Natalię, która prywatnie jest mamą Rity. Pani Natalia przeczytała dzieciom bajkę “Antek i potworki. Potworki w samolocie” / autorka: Zanna Davidson/. Pani Natalia wykazała się aktorskimi umiejętnościami, zmieniając głos wcielała się w różne postacie z bajki. Dzieci były zachwycone scenicznymi umiejętnościami naszego gościa. Uważnie słuchały i śmiały się z zabawnych przygód bohaterów książki. Dziękujemy z całego serca za wspaniałe popołudnie. Liczymy na to, że w przyszłości Pani Natalia będzie miała jeszcze okazję coś nam przeczytać lub opowiedzieć o swoim zawodzie. To spotkanie na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

 

Iwona Wabik

 

Podróże małe i duże- Arktyka i Antarktyda.

Za oknem ostanie chwile z zimą, a do grupy „Słoneczek” zawitały zwierzęta polarne. Zamieszkują one dwie krainy: Arktykę i Antarktydę. Wydają się, że są one identyczne: zima, śnieg, lód, bardzo trudne warunki życia….
Ale Arktyka i Antarktyda to nie to samo. Jakie są najważniejsze różnice?
Posiłkując się mapą świata i globusem Ziemi poznaliśmy nazwy wszystkich kontynentów na Ziemi. Dzieci obejrzały film edukacyjny na temat zwierząt, które występują na biegunach zimna oraz dowiedziały się, gdzie osiedlili się Inuici i jak wygląda ich codzienne życie w tak trudnych warunkach atmosferycznych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały bajek o polarnych zwierzętach. Wykonały prace plastyczne związane z poruszaną tematyką.
„Słoneczka” uczestniczyły w zabawach badawczych, podczas których określały właściwości lodu,obserwowały co dzieje się z kostkami lodu, wyciągały wnioski.
Rozwiązywaliśmy wiele zadań dotyczących zwierząt biegunów polarnych m.in. przeliczaliśmy, szeregowaliśmy pingwinki oraz bawiliśmy się przy muzyce.

Krystyna S.

Grupa zajączki - realizacja projektu "Bajkowa wyprawa"

"Bajkowa wyprawa" autorstwa Pani Agaty Janus, to ogólnopolski projekt edukacyjny, którego zadaniem jest rozbudzanie zainteresowań dzieci literaturą klasyczną, upowszechnianie czytelnictwa, a także kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno. Dzieci systematycznie poznawały bajki z zakresu literatury klasycznej, rozbudzały wyobraźnię, kreatywność i twórcze myślenie. Doskonaliły umiejętności słuchania oraz wykonywania zadań w skupieniu. Dzieciom towarzyszyły rożnorodne aktywności, w które nasze "Zajączki" chętnie się angażowały.

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy

8 marca w przedszkolu odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy dla wszystkich dzieci.  "Mali Ratownicy" dowiedzieli się czym zajmuje się Ratownik Medyczny, w jaki sposób udziela pierwszej pomocy, co znajduje się w jego apteczce medycznej i jak tych rzeczy można użyć do ratowania życia i zdrowia. Dzieci mogły nauczyć się w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy, jak wygląda resuscytacja, jak używa się bandaża, do czego służy folia znajdująca się w apteczce i jaki sposób dzięki niej można ochronić poszkodowanego przed zimnem i przed przegrzaniem. Były to bardzo interesujące warsztaty dostarczające zarówno wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, z których otrzymały certyfikat. Teraz śmiało można ich nazwać "Małymi Ratownikami".

 

Karolina Olszańska

Grupa Słoneczka poznaje Kosmos

Jak poznać Kosmos? Nie jest to łatwe zadanie, ale pierwsze kroki już zrobione. Słoneczka z zaciekawieniem poznawały najbliższe kosmiczne sąsiedztwo. Dowiedziały się co to jest Układ Słoneczny, z ilu elementów się składa, gdzie we wszechświecie jest Ziemia. Co to jest przyciąganie ziemskie? i dlaczego można żyć na planecie Ziemia? Zastanawiały sie czy istnieją inne istoty w Kosmosie. Wszechświat fascynuje dzieci!

 

Paulina C.

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym - Motylki

W listopadzie, dzieci z gr. Motylki - Gaja i Yevhen wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Dobrze jest chodzić po leśnych ścieżkach, zgadnijcie dzieci, kto w lesie mieszka", którego organizatorem był MDK Dom Harcerza. W dniu 11.01.2024 r. Komisja dokonała przeglądu i oceny ponad 1000 prac z 220 placówek. Wśród nagrodzonych znalazła się praca Gai - zdobyła II miejsce, a pracę Yevhena zakwalifikowano do wystawy. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych plastycznych sukcesów!

 Iwona Wabik

Sylwia Hładio- Wąs         

Urodziny Emilki.

Emilko,
w dniu Twoich urodzin chcemy Ci życzyć mnóstwo uśmiechu, zabawy
i ciekawych przygód. Niech każdy dzień będzie dla Ciebie pełen radości i odkryć.
Wszystkiego Najlepszego!
Życzą:

Panie oraz koleżanki i koledzy ze Słoneczek.

Warsztaty ekologiczne.

Dnia 09.02.24r.dzieci z grup "Słoneczka" i "Skrzaty" uczestniczyły w warsztatach ekologicznych, których głównym tematem był prąd.
"Czy prąd jest potrzebny?","Skąd bierze się prąd?","Jakie są sposoby jego wytwarzania?"
Dzieci dowiedziały się, że gdy do produkcji prądu wykorzystujemy siłę wiatru, wody i energię słońca nie zanieczyszczamy powietrza.
Krystyna S.