Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria


Wizyta w Teatrze.

Dnia 16.04.25 dzieci z grupy „Smoki”, zaraz po śniadaniu, wyruszyły na wycieczkę.

Udaliśmy się na Plac św. Ducha, gdzie znajduje się jeden z największych zabytków architektury w Europie - Teatr im. Juliusza Słowackiego.
Naszym przewodnikiem był dzisiaj tata Antosia. Pan Marcin Sianko czekał na nas przed budynkiem przy wejściu, którym wchodzą pracownicy teatru. Dowiedzieliśmy się, że gmach teatru wzniesiony był w latach 1890-93 na miejscu zespołu klasztorno-szpitalnego i kościoła Duchaków.  Był pierwszym budynkiem w Krakowie, który posiadał oświetlenie elektryczne, zasilane z własnej elektrowni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, w którym przechowywane są rekwizyty z różnych spektakli. Największe z nich transportowane są na scenę wielką windą. Następnie przeszliśmy na scenę,
w której centrum znajdowała się replika fragmentu ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego stanowiąca element dekoracji spektaklu „Dziady”.

Pan Marcin objaśnił nam jak wykorzystując elementy wyposażenia sceny uzyskiwano dawniej efekty specjalne, np. odgłosy burzy. Mogliśmy z bliska zobaczyć metalową kurtynę, która w razie pożaru chroni część budynku przed zniszczeniem. Gdy kurtyna poszła w górę naszym oczom ukazała się widownia w kształcie podkowy, otoczona czterema kondygnacjami lóż i balkonów. Ten widok wszystkich zafascynował. Mogliśmy zasiąść w loży „cesarskiej”, w jaskółce znajdującej się nad balkonami. Byliśmy również w lustrzanej sali,w której odbywały się bale maskowe i różne spotkania towarzyskie. Obejrzeliśmy garderoby aktorów.
Pod koniec zwiedzania Pan Marcin zaprowadził nas do bufetu teatralnego.
Tam zostaliśmy poczęstowani wodą z owocami i pysznym ciastem.

Panu Marcinowi Sianko bardzo dziękujemy za zorganizowanie wspaniałej wycieczki .
Dziękujemy również za zaangażowanie i miłe przyjęcie wszystkim pracownikom teatru,
dzięki którym nasz dzisiejszy pobyt w teatrze był pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

Krystyna S.
Paulina Cz.

"Poranek Wielkanocny" u "Motylków"

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów, które sprawiają, że to wyjątkowy czas, a świateczne dni są pełne radości. We wtorek 15 kwietnia  odbyła się w naszym przedszkolu niecodzienna uroczystość- Poranek Wielkanocny. Po uroczystym śniadaniu wszystkie przedszkolaki oglądnęły przedstawienie  pt." Wielkanocne tradycje" przygotowane przez dzieci z grupy "Motylki". Tańcem, wierszami, piosenkami dzieci przybliżyły tradycje wielkanocne. Nie zabrakło dawnych zabaw takich jak: "Wybitki", "Chodzenie z kurkiem". Najwięcej radości i śmiechu sprawili "dyngusiarze" oblewając dzieci wodą. Po południu  "Motylki" wystąpiły jeszcze raz, tym razem dla swoich rodziców.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy wszystkim rodzicom życzymy zdrowia i pogody ducha.

Danuta N., Elżbieta M.

"Wielkanocne śniadanie"

We wtorek 15 kwietnia odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne, które wpisało się w tradycję naszego przedszkola. Wszystkie przedszkolaki odświętnie ubrane, jak jedna wielka rodzina zasiadły przy wspólnym wielkanocnym stole nakrytym białym obrusem, każda grupa w swojej sali. Nie mogło zabraknąć jajka- symbolu życia i nadziei,  "baby wielkanocnej", gałązek bukszpanu, rzeżuchy- symboli budzącej się do życia przyrody. Śniadanie w każdej grupie rozpoczęła pani Dyrektor życzeniami świątecznymi.

Danuta N.

,,Święta tuż, tuż"-warsztaty wielkanocne w przedszkolu

Tuż przed Wielkanocą w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji 14 kwietnia odbyły się  dla wszystkich dzieci warsztaty wielkanocne pt. ,,Świeta tuż, tuż” prowadzone przez panią Agnieszkę. Po obejrzeniu prezentacji i wspólnym dekorowaniu wielkiej pisanki, nadszedł czas na stworzenie własnego stroika z pisankami. Dzieci dekorowały styropianowe jajka wykorzystując różnorodne materiały plastyczne. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.

Anna B.

Dzień Czekolady

W piątek, 12 kwietnia 2025 roku, w naszym  przedszkolu obchodziliśmy wyjątkowe święto – Dzień Czekolady. Był to dzień pełen radości, zabawy i pysznych, czekoladowych atrakcji, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat czekolady – dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi kakao, jak powstaje czekolada oraz jakie są jej rodzaje. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały ilustracje przedstawiające plantacje kakaowca oraz etapy produkcji czekolady. Nastepnie  dla chętnych dzieci odbyła sie degustacja czekolady.

Odbyły sie też czekoladowe  warsztaty  plastyczne, podczas których dzieci wykonały własne „czekoladowe” prace – malowały farbami przypominającymi kolorem różne odmiany czekolady, a także tworzyły papierowe tabliczki i czekoladowe lody z plasteliny, a także prace z prawdziwej czekolady.

Dzień zakończyliśmy wspólnym oglądaniem bajki o tematyce czekoladowej oraz degustacją wcześniej przygotowanych słodkości. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami.
Dzień Czekolady był nie tylko okazją do zabawy, ale także do zdobywania nowej wiedzy, rozwijania umiejętności kulinarnych i integracji grupy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i z wielkim entuzjazmem angażowały się w każdą aktywność. Uśmiechy na twarzach i czekolada na paluszkach były najlepszym dowodem na to, że dzień był naprawdę udany!

Paulina C. 

Warsztaty Wielkanocne w Zajączkach.

We wtorek 8 kwietnia w grupie Zajączków odbyły się warsztaty wielkanocne, na które zaproszeni zostali Rodzice naszych pociech. Tematem warsztatów była Wielkanoc i tworzenie pisanek. Przedszkolaki przywitały swoich gości piosenkami i tańcem o Świętach, a następnie wspólnie z nimi wykonały piękne wielkanocne pisanki, wykorzystując różnorodne materiały plastyczne. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele uśmiechu i radości. Dziękujemy Rodzicom za obecność i wspólnie spędzony czas.

Anna Bartosz

Monika Sobczyk

 

Wizyta w bawialni "Osnowa" dzieci z grupy "Motylki"

Osnowa jest miejscem działającym na wielu płaszczyznach, między innymi organizując warsztaty, spotkania, ciekawe społeczne inicjatywy. Jest  też miejscem przyjaznym dla rodzica z dzieckiem, a także dla przedszkolaków. 7 kwietnia "Motylki" wybrały się w to miejsce, jako grupa przedszkolna, zaproszona na warsztaty malarskie i zabawę w bawialni. Bohaterem działań twórczych był Vincent van Gogh. Dzieci z ochotą przystapiły do malowania, wyrażając swoje emocje za pomocą farb. Każdy z dumą prezentował swoje dzieło malarskie. Nie zabrakło czasu na ekspresję ruchową. Zabawa pochłonęła dzieci tak bardzo, że czas przeznaczony na zabawę szybko minął. 

                                                                                                                                                                                                                                              Elżbieta Miętka

Wiosna w błękitnej sukience...

Wiosna to piękna pora roku. Słońce coraz mocniej przygrzewa i zachęca do zabaw w ogrodzie.
Na spacerach„Smoki” obserwują i podziwiają rośliny i zwierzęta, które budzą się z zimowego snu.

Wiosna również inspiruje dzieci do zabaw, które rozwijają ich twórczą aktywność.

 

Krystyna S.

Dzień Marchewki

4 kwietnia nasze przedszkolaki świętowały Dzień Marchewki. To święto miało na celu uświadomienie dzieciom walorów smakowych i wartości odżywczych jakie zawiera marchewka, zachęcić wszystkich do chrupania tego zdrowego warzywa oraz częstego spożywania go pod różnymi postaciami. Dzieci dowiedziały się o właściwościach zdrowotnych marchewki oraz co można z marchewki pysznego zrobić. Ten zdrowy dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach i wierszach o marchewce, zabawach plastycznych, matematycznych oraz chrupaniem surowych marchewek, piciem soku marchewkowego, zajadaniem surówki oraz pysznego marchewkowego ciasta. Dzięki takim działaniom prowadzonym od najmłodszych lat, mającym charakter zabaw rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę zdrowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie. To był dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili.

Danuta N.

2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Corocznie, 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który jak uznało ONZ jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Tego dnia w akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko. W salach pojawiły się informacje i gazetki o autyzmie. Przedszkolaki w każdej grupie brały udział w zajęciach tematycznych. Dzieci zapoznały się  z pojęciem „autyzm” oraz charakterystycznymi cechami występującymi u osób z tym zaburzeniem. Dzieci wykonały prace plastyczne promujące Dzień Świadomości Autyzmu, oglądały prezentacje multimedialne i filmiki edukacyjne, a następnie rozmawiały o tym, jak rozwijają się i postrzegają świat bohaterowie opowiadań oraz o ich sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wierzymy, że budując empatyczną postawę u dzieci na etapie przedszkola, sprawimy, że wyrosną z nich mądrzy dorośli!

Iwona W.