Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria


Warsztaty ekologiczne u Skrzatów i Smoków

Nasze przedszkolaki odwiedziła Pani Kinga z urzędu Mista Krakowa z wydziału ochrony środowiska.

Dzieci już wiedzą, że spotykając w mieście zwierzęta leśne np. dziki, lisy czy sarny należy zachować szczególną ostrożność. Dzikie zwierzęta są z natury płochliwe, ale równocześnie nieprzewidywalne. Zaskoczone spotkaniem z człowiekiem mogą zachować się agresywnie.

Aby zapobiegać wkraczaniu leśnych zwierząt na tereny miejskie, należy zamykać śmietniki i nie zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników.

Dokarmianie dzikich zwierząt takich jak dziki czy lisy jest zabronione! 

Wizyta "Smoków" w Bibliotece Publicznej

Dnia 24 kwietnia 2025 roku dzieci z grupy „Smoki” z odwiedziły   Bibliotekę Publiczną przy ul. Brodowicza. Celem wizyty było zapoznanie przedszkolaków z funkcjonowaniem biblioteki, zachęcenie do czytania książek oraz rozbudzenie zainteresowania literaturą dziecięcą. Na miejscu dzieci zostały serdecznie powitane przez panią bibliotekarkę, która w przystępny i ciekawy sposób opowiedziała o pracy w bibliotece, zasadach wypożyczania książek oraz o tym, jak należy dbać o książki. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć specjalnie przygotowany dla nich dział z literaturą dziecięcą. Podczas spotkania dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie, dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z czytaniem i biblioteką oraz zadawały wiele ciekawych pytań. Na zakończenie wizyty każdy przedszkolak wykonał mini pracę plastyczną - króliczka. Wizyta w bibliotece była dla dzieci nie tylko atrakcyjną formą spędzenia czasu, ale również wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Przedszkolaki wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wrażeń, a wielu z nich wyraziło chęć ponownego odwiedzenia biblioteki z rodzicami.

Paulina C.

 

Mama Aneta czyta dzieciom z grupy "Smoki"

Dnia 28 kwietnia 2025 roku nasze przedszkole odwiedziła mama Helenki i Oskarka – pani Aneta, która w ramach akcji „Rodzice czytają dzieciom” przeczytała grupie „Smoki” bajkę pt. „Coco” i “Mój brat niedźwiedź”. Wizyta mamy była bardzo udana i sprawiła dzieciom dużo radości. Tego typu spotkania są cenną okazją do promowania czytelnictwa oraz wzmacniania więzi między przedszkolem a rodziną. Dziękujemy pani Anecie  za poświęcony czas i serdecznie zapraszamy kolejnych rodziców do udziału w naszej akcji!

Paulina C.

 

"Motylki" - Ekologia na wesoło- zabawy i ćwiczenia na słońcu.

Miniony tydzień poświęciliśmy na pogłębienie wiedzy ekologicznej. Jest to jeden z ważniejszych tematów rezalizowanych w procesie dydaktycznym. Każdy człowiek powinien posiadać jak największą wiedzę na temat przyrody  i podejmowanych działań na rzecz jej ochrony. Jesteśmy częścią tej wielkiej  całości, dlatego bezwzględnie już od najmłodszych lat należy pogłębiać świadomość ekologiczną.  "Motylki" wykorzystały elementy przeznaczone do recyklingu podczas ćwiczeń gimnastycznych na świeżym powietrzu. Były zabawy i ćwiczenia z rolkami po papierowych ręcznikach, rzucanie do celu kulkami zrobionymi z styropianu. Segregowaliśmy obrazkowe śmieci, przyporządkowując je do odpowiednich kolorów worków. Słońce sprzyjało naszym zabawom obdarowując roześmiane przedszkolaki ciepłem i blaskiem. Nagrodą za  wykazaną świadomość ekologiczną były uwielbiane przez dzieci zabawy z chustą animacyjną. A na koniec ugaliliśmy pragnienie pijąc wodę- kolejny bezcenny skarb naszej planety.  

SKRZATY w Ogrodzie Botanicznym

W czwartek tj. 24.04.2025 dzieci z grupy Skrzaty były na wycieczce w Ogrodzie Botanicznym.

Mieliśmy szczęście, bo pogoda w tym dniu dopisała.

Kolory kwiatów, ich zapach i przepiękny śpiew ptaków zachwyciły dzieci.

Różne gatunki żonkili i hiacyntów, a zwłaszcza tulipanów bardzo się dzieciom podobały. Zwiedzaliśmy szklarnię oraz palmiarnię - dzieci były pod wrażeniem różnorodności roślin oraz ich wielkości.

Piękna wiosenna zieleń i zapach bzów na pewno pozostawiły miłe wspomnienia.

Małgorzata S.

Słoneczka w bibliotece

24 kwietnia dzieci z grupy "Słoneczka" odwiedziły bibliotekę przy ul. Brodowicza. Celem wizyty było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Przywitała nas pani bibliotekarka, która oprowadziła dzieci po tym miejscu. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach. Szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci. Pani bibliotekarka we wspaniały sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Wizyta przedszkolaków w bibliotece urozmaicona była  pracą plastyczną. Słoneczka wykonały statek parowy z przygotowanych figur geometrycznych. Wprowadzenie dziecka w świat  literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę. To idealny czas w rozwoju dziecka, aby pobudzić jego wyobraźnię, wzbogacić mowę, wprowadzić w świat baśni.

Dziękujemy za miłe przyjęcie - liczymy na dalszą współpracę.

Iwona W.

 

Udział w akcji - Sprzątamy dla Polski

23 kwietnia przedszkolaki ze starszych grup po raz kolejny zrobiły dla naszej planety coś dobrego. Dzieci zbierały śmieci, sprzątały pobliski teren w ramach akcji ,,Sprzątamy dla Polski". Celem tego przedsięwzięcia było: zwrócenie uwagi społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko, promowanie postaw proekologicznych, zachęcanie dzieci do dbania o Ziemię. Dzieci były zaopatrzone w rękawice oraz specjalne worki, które pomogły im w segregacji śmieci. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w akcję i udowodniły, że otaczają troską środowisko naturalne.

Iwona W.

 

Obchody Dnia Ziemi - 22 Kwietnia 2025

 

Dzień Ziemi to wyjątkowe święto, które dzieci w przedszkolu obchodzą z dużym zaangażowaniem i radością. Już od rana w salach pojawiają się dekoracje nawiązujące do przyrody – zielone liście, kwiaty, obrazki zwierząt i symboliczna kula ziemska. W trakcie zajęć dzieci rozmawiają o tym, jak dbać o środowisko. Uczą się segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd, a także poznają podstawowe zasady recyklingu. Czytane są  książeczki i wierszyki o Ziemi, a także organizowane  ciekawe gry i quizy ekologiczne. Jednym z ulubionych momentów obchodów jest wspólne sadzenie roślin – dzieci często sadzą kwiatki w doniczkach lub biorą udział w zakładaniu mini ogródka przedszkolnego. To świetna okazja, by nauczyć się troski o rośliny i obserwować, jak rosną. Na zakończenie dnia przedszkolaki tworzą prace plastyczne – rysunki, plakaty lub kolaże przedstawiające piękno przyrody i sposoby dbania o naszą planetę. Nie brakuje też wspólnego śpiewania piosenek o Ziemi i ekologii. Dzięki takim obchodom dzieci od najmłodszych lat uczą się szacunku do przyrody i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Paulina C. 

Wizyta w Teatrze.

Dnia 16.04.25 dzieci z grupy „Smoki”, zaraz po śniadaniu, wyruszyły na wycieczkę.

Udaliśmy się na Plac św. Ducha, gdzie znajduje się jeden z największych zabytków architektury w Europie - Teatr im. Juliusza Słowackiego.
Naszym przewodnikiem był dzisiaj tata Antosia. Pan Marcin Sianko czekał na nas przed budynkiem przy wejściu, którym wchodzą pracownicy teatru. Dowiedzieliśmy się, że gmach teatru wzniesiony był w latach 1890-93 na miejscu zespołu klasztorno-szpitalnego i kościoła Duchaków.  Był pierwszym budynkiem w Krakowie, który posiadał oświetlenie elektryczne, zasilane z własnej elektrowni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, w którym przechowywane są rekwizyty z różnych spektakli. Największe z nich transportowane są na scenę wielką windą. Następnie przeszliśmy na scenę,
w której centrum znajdowała się replika fragmentu ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego stanowiąca element dekoracji spektaklu „Dziady”.

Pan Marcin objaśnił nam jak wykorzystując elementy wyposażenia sceny uzyskiwano dawniej efekty specjalne, np. odgłosy burzy. Mogliśmy z bliska zobaczyć metalową kurtynę, która w razie pożaru chroni część budynku przed zniszczeniem. Gdy kurtyna poszła w górę naszym oczom ukazała się widownia w kształcie podkowy, otoczona czterema kondygnacjami lóż i balkonów. Ten widok wszystkich zafascynował. Mogliśmy zasiąść w loży „cesarskiej”, w jaskółce znajdującej się nad balkonami. Byliśmy również w lustrzanej sali,w której odbywały się bale maskowe i różne spotkania towarzyskie. Obejrzeliśmy garderoby aktorów.
Pod koniec zwiedzania Pan Marcin zaprowadził nas do bufetu teatralnego.
Tam zostaliśmy poczęstowani wodą z owocami i pysznym ciastem.

Panu Marcinowi Sianko bardzo dziękujemy za zorganizowanie wspaniałej wycieczki .
Dziękujemy również za zaangażowanie i miłe przyjęcie wszystkim pracownikom teatru,
dzięki którym nasz dzisiejszy pobyt w teatrze był pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

Krystyna S.
Paulina Cz.

"Poranek Wielkanocny" u "Motylków"

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów, które sprawiają, że to wyjątkowy czas, a świateczne dni są pełne radości. We wtorek 15 kwietnia  odbyła się w naszym przedszkolu niecodzienna uroczystość- Poranek Wielkanocny. Po uroczystym śniadaniu wszystkie przedszkolaki oglądnęły przedstawienie  pt." Wielkanocne tradycje" przygotowane przez dzieci z grupy "Motylki". Tańcem, wierszami, piosenkami dzieci przybliżyły tradycje wielkanocne. Nie zabrakło dawnych zabaw takich jak: "Wybitki", "Chodzenie z kurkiem". Najwięcej radości i śmiechu sprawili "dyngusiarze" oblewając dzieci wodą. Po południu  "Motylki" wystąpiły jeszcze raz, tym razem dla swoich rodziców.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy wszystkim rodzicom życzymy zdrowia i pogody ducha.

Danuta N., Elżbieta M.