W minionym tygodniu, „Smoki”rozmawiały na temat marcowej pogody, jak zmienia się przyroda
w tym czasie, co zwiastuje przyjście Wiosny. W kąciku przyrody i w ogrodzie pojawiły się wiosenne kwiaty.
Założyliśmy hodowlę fasoli, będziemy obserwować, jak się rozwijają.
Uczestniczyliśmy w wiosennym przedstawieniu przygotowanym przez „Skrzaty”i korowodzie z Marzanną.
Powitaliśmy Wiosnę tańcem i piosenką.
Krystyna S.
Galeria
W dniu 24 marca 2025r. w grupie Zajączki obchodziliśmy Dzień Wody. W tym dniu odbyły się różne aktywności edukacyjne w których głównym tematem była woda. Były zabawy oraz w roli głównej eksperyment z wodą. Ponadto, każde dziecko wykonało również swoją niebieską kropelkę wody.
Zajęcia zakończyły się wręczeniem dzieciom medali "Eksperta Wody"
24 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Dzień Wody był doskonałą okazją do zorganizowania różnego rodzaju aktywności edukacyjnych i zabaw, które uświadomiły dzieciom znaczenie wody i konieczność jej oszczędzania. Słoneczka wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Badały i poznawały jej różne właściwości: smak, zapach, kolor. Brały także udział w eksperymentach – sprawdzały, co może rozpuszczać się w wodzie, co tonie, a co pływa oraz jak woda się zabarwia. Zgłębiały również swoją wiedzę dotyczącą obiegu wody w przyrodzie oraz kształtowały umiejętności przewidywania i wnioskowania na podstawie obserwacji i doświadczeń. Słoneczka z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach, dzieliły się swoimi pomysłami i doświadczeniami oraz uświadomiły sobie, że życie bez wody jest niemożliwe.
Iwona W.
Dnia 24.03.2025 dzieci z grupy Smoki obchodziły Światowy Dzień Wody. To międzynarodowe święto, ustanowione przez ONZ, które ma uświadamiać, jak wielki wpływ ma woda na życie ludzi, zwierząt i roślin na Ziemi. Woda to życie - o tym już wie każde dziecko. Na zajęciach badaliśmy różne stany skupienia wody. Rozwiązywaliśmy zagadki oraz przeprowadzaliśmy doświadczenia. Analizowaliśmy obieg wody w przyrodzie, wiemy też jak dbać o wodę i w jaki sposób ją oszczędzać aby starczyła na długo i dla wszystkich.
Paulina C.
21.03.2025 obchodzimy pierwszy dzień wiosny.
Z tej okazji dzieci ze wszystkich grup obejrzały przedstawienie przygotowane przez grupę VI (SKRZATY).
Była oczywiście Marzanna, pałac Pani Wiosny i zwierzątka, które szukały oznak zbliżającej się nowej pory roku.
Pani Wiosna pojawiła się przy dźwiękach piosenek i promyków słońca, które w tym dniu zaświeciły nareszcie po wiosennemu.
Wspólny taniec i gra na instrumentach rozweseliły dodatkowo ten piękny poranek.
Tradycyjnie jak co roku wszystkie dzieci przeszły w korowodzie uliczkami naszego osiedla żegnając Marzannę (Marzanna widziała Białuchę z daleka; nie topimy jej, ale chowamy do magazynu.... tak w tajemnicy).
Fajnie, że dzieci przyszły w tym dniu ubrane na zielono, a dziewczynki miały we włosach piękne wianki.
Powitanie wiosny było naprawdę radosne - działo się.
PS. To samo przedstawienie SKRZATY zaprezentowały swoim Rodzicom w godzinach popołudniowych.
Małgorzata S.
CEL GŁÓWNY PROGRAMU
Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenie papierosów.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
ADRESACI PROGRAMU
Dzieci 5-6 letnie.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ
5 zajęć warsztatowych.
ORGANIZATOR: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.
Małgorzata S.
W czwartek, 20 marca gościliśmy w grupie „Słoneczka” mamę Kosmy – Panią Natalię, która przeczytała dzieciom ciekawą książkę, pt. „Antek i potworki”. To wspaniała opowieść o przyjaźni i przeżywaniu fascynujących przygód, to fenomenalnie śmieszna, kolorowa seria dla dzieci. Po przeczytaniu książki Pani Natalia rozruszała jeszcze dzieci wesołą zabawą. Jesteśmy wdzięczni za przybycie. Przedszkolaki uwielbiają, kiedy czyta ktoś z ich najbliższego otoczenia. Serdecznie dziękujemy mamie Kosmy za poświęcony czas i wspaniałe spotkanie. Takie chwile nie tylko rozwijają wyobraźnię dzieci, ale także zachęcają je do częstszego sięgania po książki.
Iwona W.
Eksperymenty, ruch, współdziałanie, ekspresja twórcza, wyobraźnia, odpowiedzialność za przyrodę- to tylko wybrane aspekty projektu realizowanego przez dzieci z grupy "Motylki". Tematyka projektu pozwoliła na zapewnienie dzieciom ogromnej przestrzeni do eksperymentowania i wielozmysłowego poznawania świata . Z czym kojarzy się woda?...ogień?....ziemia? ..., powietrze? Szukając odpowiedzi na te pytania "Motylki" , pogłębiały swoją świadomośc ekologiczną oraz doskonale sie bawiły.
Elżbieta Miętka
W czwartek 20 marca w naszej grupie obchodziliśmy Światowy Dzień Żaby. To była wyjątkowa okazja, by dzieci mogły odkryć tajemnice przyrody w ciekawy sposób, pełen zabawy i nauki. Podczas zajęć dzieci oglądnęły edukacyjny film pt. "Kazio i żaby- ciekawostki o żabach", poznały cykl rozwojowy żaby, dowiedziały sie, że żaby to płazy, które podlegają ochronie. Dzieci już wiedzą czym żywią się żaby i w jaki sposób zdobywają pożywienie i wiele innych ciekawostek dotyczących życia żab. Podczas zabawy plastycznej dzieci doskonaliły umiejętności matematyczne, które wymagały znajomości cyfr oraz przelicznie do 10. Chętne dzieci zrobiły skaczącą żabkę metodą origami. To była ciekawa "lekcja przyrody", która napewno zostanie dzieciom w pamięci.
Danuta N.
Dzieci z grupy "Motylki" zamieniły się w małych ogrodników i posadziły w skrzynkach w ogrodzie przedszkolnym wiosenne kwiaty: prymulki, żonkile, bratki. To była doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się jak wygląda cały proces sadzenia kwiatków. Teraz zostało nam już tylko dbać, podlewać, obserwować jak rosną nasze roślinki.
Danuta N.