Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria


2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Corocznie, 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który jak uznało ONZ jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Tego dnia w akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko. W salach pojawiły się informacje i gazetki o autyzmie. Przedszkolaki w każdej grupie brały udział w zajęciach tematycznych. Dzieci zapoznały się  z pojęciem „autyzm” oraz charakterystycznymi cechami występującymi u osób z tym zaburzeniem. Dzieci wykonały prace plastyczne promujące Dzień Świadomości Autyzmu, oglądały prezentacje multimedialne i filmiki edukacyjne, a następnie rozmawiały o tym, jak rozwijają się i postrzegają świat bohaterowie opowiadań oraz o ich sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wierzymy, że budując empatyczną postawę u dzieci na etapie przedszkola, sprawimy, że wyrosną z nich mądrzy dorośli!

Iwona W.

 

Wizyta Strażników Miejskich w grupie Misie i Zajączki

28 marca 2025 roku gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli Straży Miejskiej, którzy z wielką przyjemnością i zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy. W spotkaniu wzięły udział dwie grupy przedszkolne. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się na czym polega praca strażnika miejskiego, a także poznaliśmy podstawowe znaki drogowe i zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy. Każde z dzieci mogło przećwiczyć bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy po specjalnym przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Nie zabrakło również ciekawych aktywności.

Funkcjonariusze zaśpiewali przedszkolakom piosenkę „Kolorowe światła”.

Była to świetna zabawa, ale przede wszystkim wartościowa lekcja.

Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało odblaskową bransoletkę.

Dzień Wody w grupie "Misie"

W poniedziałek w naszej grupie świętowaliśmy Światowy Dizeń Wody.

Poprzez różne działania Misie dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie.

Teraz wiedzą, iż woda jest niezbędna dla życia człowieka , zwierząt i roślin, oraz ja nalezy dbać o jej zasoby.

Misie pamiętają, że każda kropla ma znaczenie:)

"Motylki" witają wiosnę

WITAJ WIOSNO!

21 marca 2025r uroczyście powitaliśmy wiosnę. Po wiosennym przedstawieniu zaprezentowanym przez starszych kolegów z grupy "Skrzaty",  wraz            z przedszkolakami z naszego przedszkola udaliśmy się na wiosenny spacer z Marzanną. Towarzyszył nam wesoły śpiew i muzyka.

Danuta N.

 

Wycieczka do Multikina - Słoneczka, Motylki, Skrzaty i Smoki

25 marca dzieci z grupy :,, Słoneczka, Motylki, Skrzaty i Smoki” w ramach projektu „Bezpieczny Przedszkolak” wybrały się autokarem do Multikina na bajkę Niezgaszalni. Bajka opowiadała o dziewczynce, która od najmłodszych lat marzy o tym, aby iść w ślady ojca i pracować w nowojorskiej straży pożarnej. Niestety Georgia, żyje w czasach, gdy kobiety nie mogą jeszcze wykonywać przypisanych mężczyznom zawodów. Wszystko to zmienia się jednak, kiedy tajemniczy sprawca zaczyna podpalać budynki na Broadwayu. 

Przed filmem odbyła się wideo prelekcja z udziałem Straży Pożarnej, która w przystępny sposób przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego. Prawdziwą gratką dla przedszkolaków była też możliwość obserwowania strażaków, którzy wyruszają do akcji gaśniczej! Po udanym seansie wszyscy w doskonałych nastrojach wrócili do przedszkola.

Iwona W.

 

"Komu potrzebna jest woda ?" - Skrzaty obchodzą Światowy Dzień Wody

Dnia 25 marca grupa "Skrzaty" obchodziła wraz z innymi grupami "Dzień wody". Jak ona jest ważna dla naszego życia wszyscy doskonale wiedzą. Przedszkolaki brały udział w wielu doświadczeniach z wodą, poznały obieg wody w przyrodzie, dowiedziały się co wspólnego ma woda z ekologią. Na zakończenie pracowitych zajęć  stworzyły piękne prace plastyczne przedstawiające rolę wody w naszej przyrodzie.

Edyta Wójcik

Kodowanie u Smoków.

„Kodowanie to zabawa,
Ale również i nauka,
Więc nauczmy się kochani
Jak się kodów łatwo szuka".

Elementy kodowania warto wprowadzać do zajęć dydaktycznych już od najmłodszych lat. Trzeba tylko pamiętać o dopasowaniu gier i zabaw do wieku dzieci.

Podczas zabaw z kodowaniem dzieci rozwijają uniwersalne kompetencje takie jak  logiczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej, zadaniowe podejście do napotykanych trudności, elastyczność. Można efektywnie i przyjemnie wspierać rozwój koncentracji, samodzielność i kreatywność u dziecka. 

Dzieci z grupy „Smoki” już w maluchach uczestniczyły w zabawach z kodowaniem,
które kontynuowaliśmy aż do starszaków.
W tym roku dołączyliśmy do Ogólnopolskiego Programu „Kodowanie na dywanie",

którego autorką jest Pani Anna Świć.

 

Krystyna S.

Paulina Cz.