Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria

Galeria


Ziemia- błękitna planeta- cykl zajęć w grupie Smoków

 

Bo Ziemia to wyspa, wyspa zielona

wśród innych dalekich planet.

To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 

wiec musi być bardzo zadbany

Przez pierwszy tydzień marca Smoki miały aktywności w kręgu tematycznym "Ziemia - błękitna planeta". Dzieci dowiedziały się jak duże znaczenie ma woda w życiu człowieka i w świecie przyrody. Szukały odpowiedzi  na pytania: Dlaczego Ziemia nazywana jest Niebieską planetą? Dlaczego należy oszczędzać wodę, jeżeli zajmuje tak dużą powierzchnię? Ziemia to gleba, którą można rozgnieść w dłoni, spulchnić grabiami i zwilżyć wodą. Ziemia to również planeta pokryta zbiornikami wodnymi i kontynentami oraz wszystko to, co się na niej znajduje. Podczas zajęć dzieci poznały kolejne żywioły ,,Ziemi". Celem przeprowadzonych zajęć było budowanie wiedzy o czterech żywiołach tworzących świat poprzez zastosowanie zabaw twórczych z elementami doświadczenia, obserwowania i eksperymentowania.To właśnie dzięki takim zajęciom dostarczamy dzieciom wiele doznań, wrażeń i przeżyć oraz chęć aktywnego działania. Bezpośrednie doświadczanie otoczenia przyrodniczego za pomocą kilku zmysłów wywołuje u dziecka w wieku przedszkolnym zdziwienie i nasuwa wiele pytań. Zaspokojeniu tych potrzeb służą przede wszystkim zabawy badawcze i eksperymenty. Zrobiliśmy także farby z mąki, soli i wody i nałożyliśmy je na przygotowany szablon Ziemi. 

Iwona Wabik 

Danuta Nowak
 

Warsztaty- pierwsza pomoc

Dnia 1.03.23r w naszym przedszkolu  odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w której wzięły udział wszystkie grupy. Na zajęciach dzieci uczyły się jak prawidłowo wykonać masaż serca, poznały zastosowanie kołnierza ortopedycznego i folii termicznej oraz jak postępować w sytuacji podejrzenia złamania kończyny. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało dyplom małego ratownika, folię termiczną oraz bandaż.

Płatne z RR.

Warsztaty fotograficzne- Motylki, Misie, Zajączki

28 lutego dzieci z grup : Motylki, Misie oraz Zajączki wzięły udział w warsztatach fotograficznych, zorganizowanych w naszym przedszkolu. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego szukania odpowiedzi na pytanie: Po co robimy zdjęcia? Dzieci chętnie dzieliły się swoimi pomysłami na ten temat. Następnie prowadzący w prosty sposób wyjaśnili, jak działa aparat fotograficzny oraz zaprezentowali nam dawne egzemplarze aparatów. Było także wspólne oglądanie pięknych, starych fotografii. W dalszej części spotkania, dzieci same zamieniły się w fotografów i modeli. Każdy przedszkolak miał możliwość zarówno zrobienia zdjęcia, jak i zapozowania. Wszyscy z wielkim przejęciem podeszli do obydwu zadań. 

 

Warsztaty płatne z RR.

Zajączki poznają kształty i figury geometryczne.

Pajacyk

Hop - rączki w górę, hop - rączki w dół.

Co to za dziwny skaczący stwór?

Jest koło, kwadrat, prostokąt jest śliczny.

To nasz pajacyk geometryczny.

Głowa okrągła jest jak piłeczka.

A na tej głowie trójkątna czapeczka.

Kwadrat to brzuszek, oczy i nosek są krąglutkie jak groszek.

Nogi pajaca - prostokąciki.

Na nich z kwadratów małe buciki.

Figur przeróżnych ułóż kilka.

I już jest pajacyk, co skacze jak piłka.

M. Plata

Matematyka w przedszkolu to więcej niż tylko nauka liczenia. Ważny element stanowi także geometria. 
W minionym tygodniu ten istotny dział edukacji matematycznej poznawały dzieci z grupy Zajączki.
Przedszkolaki nazywały podstawowe figury geometryczne, odnajdywały je w otaczającym świecie, klasyfikowały wg różnych kryteriów. 
Wykorzystując klocki w kształcie kół, kwadratów, trójkątów, prostokątów i innych figur, tworzyły kompozycje płaskie i przestrzenne.
Figury, kształty stały się inspiracją do wykonania różnych prac plastycznych. Dzieci malowały palcami, szklanymi kulkami i rolkami po papierze toaletowym. 
Do zabaw ruchowych wykorzystaliśmy piłki i obręcze. Te wymagające przybory gimnastyczne wymagały od dzieci niemałych umiejętności. 
Bajka Cztery kółka pokazała, jak ważna w życiu jest przyjaźń.

Krystyna Starońska. 

Projekt Bliżej pieska

W tym roku szkolnym grupa Zajączki realizuje projekt Bliżej pieska, którego głównym celem jest podejmowanie działań uwrażliwiających dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukujących przedszkolaków z zakresu właściwego zachowania wobec zwierząt.
W ramach projektu m.in. spotykamy się z właścicielami zwierząt i rozmawiamy z nimi na interesujące nas tematy.
Podczas rozmów dowiadujemy się ciekawych historii, m.in. dotyczących pochodzenia zwierząt, ich upodobań, zachowania.
W minionym tygodniu, podczas spacerów spotkaliśmy właścicieli dwóch piesków i królika. Dowiedzieliśmy się, że jeden z piesków- Roki, został znaleziony przez obecnych opiekunów w lesie. Został porzucony zimą przez poprzedniego właściciela. Na szczęście Roki ma teraz dom i opiekunów, którzy właściwie się nim zajęli. Drugiego pieska właściciele zabrali ze schroniska i opiekują się nim już 6 lat. Królik baranek miał szarą sierść, to naprawdę piękny gryzoń. Jak zrobi się cieplej będziemy mogli spotkać się z rodzeństwem króliczka i uczestniczyć w ich karmieniu. Relację z tego spotkania na pewno zamieścimy we właściwym czasie.

Krystyna S.

Dzień Kota u Motylków

"Wskoczył kot na płot,

kot jest sprawcą wielu psot, 

lubi prężyć się na słońcu,

nim go noc przegoni w końcu"

W czwartek 23 lutego dzieci z grupy Motylków obchodziły święto nietypowe- Dzień Kota.  Kocie zabawy były świetną okazją do rozbudzania ciekawości poznawczej przedszkolaków. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów. Podczas zabawy pt.: Który kotek zniknął, poznały i utrwaliły ich nazwy. Doskonaliły także umiejętność przeliczania. Aktywnie uczestniczyły w zabawie ruchowej pt.: Kot śpi. Na koniec rozwijały sprawność manualną, samodzielnie wykonały maski kotów, które bardzo się przydały w dalszej części dnia, podczas zabaw swobodnych.

"Liczby"- zabawy ruchowe u "Misiów" w ramach akcji "Zdrowo i sportowo"

Misie podczas dzisiejszych zajęć rozwijały koncentrację, szybkość reakcji. Kształtowały sprawność ruchową, celność, równowagę. Zajęcia miały także charakter edukacyjny: Misie liczyły przedmioty, musiały także ułożyć przedmioty w zbiory według określonej cechy. Spędziły ten czas łącząc przyjemność z nauką. :) Jak zwykle bawiły się wyśmienicie. :)

Karolina Olszańska

Teatrzyk w przedszkolu

15 lutego nasze przedszkole  odwiedził Teatr Skrzat z Krakowa z przedstawieniem W cieniu łopianowego liścia. Przedstawienie nawiązywało do tematu bezpiecznego poruszania się po drogach i ekologii. Bohaterowie bajki w zabawny sposób przypominali nam o potrzebie segregowania śmieci, znaczeniu znaków drogowych, zachowaniu uwagi przy przechodzeniu przez ulicę. Nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy.

Płatne z RR.