Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria

Galeria


Zajęcia Multisport

W dniu 21 listopada odbyły się zajęcia Multisport, w których uczestniczyły wszystkie dzieci z przedszkola. Wykwalifikowany trener przeprowadził zajęcia ruchowe kształtujące sprawność fizyczną, koordynację ruchową, zręczność, szybkość. Zajęcia zaczęły się od rozgrzewki, która stanowi integralną i bardzo istotną część ćwiczeń. Przygotowuje ona ciało do wysiłku oraz zapobiega kontuzjom. Część treningowa rozpoczeła się od zabaw ruchowych, pokonywania toru przeszkód, wykonywania ćwiczeń mających na celu utrzymanie równowagi, zręczności, gibkości, zmiany kierunku ruchu, a także wykorzystania siły mięśniowej. Na koniec zajęć trener przeprowadził stretching mający na celu zwiększenie elastyczności mięśni, wiązadeł i szybszą regenerację po zajęciach sportowych. Dzieci bardzo chętnie wykonywały wszystkie ćwiczenia, sprawiało im to wiele radości i satysfakcji.

Karolina Olszańska

Mały Miś w świecie wielkiej literatury - MODUŁ 3 - Motylki

 

W listopadzie, w ramach realizacji 3 Modułu Akcji Edukacyjnej „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, przedszkolaki z grupy IV podczas radosnej aktywności zabawowej rozwijały percepcję słuchową, różnicowały wartości rytmiczne, ćwiczyły pionizację języka, doskonaliły poczucie rytmu, rozwijały motorykę małą, rozwijały wyobraźnię muzyczną oraz wzbogacały słownictwo i mowę czynną poprzez naukę wierszy i rymowanek. W ramach modułu zostały zrealizowane zajęcia logorytmiczne. Ich przebieg był oparty na treści opowiadania o Misiu Mieciu. 

Ćwiczenia logorytmiczne polegają na połączeniu rytmiki z terapią logopedyczną. Stosuje się je, aby wpłynąć na słuch, ośrodek ruchu i sferę słuchowo-ruchową u dzieci. Zabawy logorytmiczne wykorzystywane są podczas zajęć w przedszkolu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je w domu. Najważniejsze, aby pamiętać o rytmie podczas zabawy.

Iwona Wabik

 

Ulubione zajęcia w grupie Misie

W grupie Misie cały tydzień związany był z tematyką zabawy, ulubionych zajęć, które miały także charakter edukacyjny i twórczy. Misie bawiły się w detektywa, który odszukuje za pomocą lupy określone zjawiska pogodowe oraz szuka wskazanych przez nauczyciela kształtów. Dzieci poznały nowe figury geometryczne oraz przypomniały sobie nazwy oraz kształt figur już poznanych z których konstruowały różne wzory. Układały jesienne memory doskonaląc umiejętność zapamiętywania i spostrzegawczość oraz odnajdowały figury geometryczne w wagonach lokomotywy, przeliczały ilość figur oraz określały ich kolor. Kształtowały również umiejętność wycinania- dzięki ich kreatywności powstały prace plastyczne z figur geometrycznych. Misie świetnie bawiły się  podczas zabaw w piórkiem- dmuchały w piórko próbując utrzymać je jak najdłużej w powietrzu. Nie zabrakło również zabaw konstrukcyjnych z kloców lego, które bardzo przypadły do gustu najmłodszej grupie. Misie bardzo chętnie bawiły się także w ogrodzie przedszkolnym korzystając jeszcze sprzyjającej jesiennej pogody. Na koniec tygodnia dzieci otrzymały nową atrakcję - gąsienicę, która sprawiła im mnóstwo radości. Cały tydzień minął Misiom w atmosferze świetnej zabawy z dużą dawką uśmiechów.

Karolina Olszańska

 

"Słoneczka" zwiedzają Warszawę.

W minionym tygodniu „Słoneczka” „zwiedzały” Warszawę, polską stolicę.

Oglądaliśmy zdjęcia wybranych zabytków, pomników i rzeźb znajdujących się w tym największym,polskim mieście.
„Skrzat Borówka- bohater filmów edukacyjnych oprowadził nas po Łazienkach Królewskich.
Muzyka F. Chopina zainspirowała dzieci do plastycznej działalności.
Przypomnieliśmy sobie legendę o warszawskiej Syrence, która znajduje się w herbie stolicy.

Może kiedyś uda się pojechać do Warszawy i z bliska zobaczyć jak dużym i pięknym miastem jest polska stolica.

Krystyna S.

Wizyta Ratownika Medycznego- Motylki

16 listopada grupę Motylków odwiedził Tata Jagódki. Pan Zbigniew, który jest ratownikiem medycznym- wolontariuszem przekazał dzieciom ważne informacje w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Pan Zbigniew pokazał również, jak ułożyć taką osobę w pozycji bocznej, bezpiecznej. Dzieci mogły utrwalić zdobyte informacje poprzez ćwiczenia wykonywane w parach. To zadanie okazało się dla Motylków bułką z masłem. Wszyscy świetnie sobie poradzili. 

Następnie nasz Gość zaprezentował przedszkolakom, w jaki sposób prawidłowo wykonywać masaż serca dorosłego człowieka, dziecka i niemowlęcia. Przedszkolaki również chętnie podjęły próbę wykonania tej czynności, sprawdzając przy okazji, czy jest to łatwe zadanie.

W dalszej części warsztatów Pan Zbigniew opowiedział dzieciom o tym, co to jest AED, do czego ono służy i jak go użyć. Następnie dzieci mogły przejść do działania- samodzielnie uruchomić urządzenie i wykonać wszystkie czynności, zgodnie z komunikatami, które usłyszały.

Na koniec warsztatów wszyscy mali ratownicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Podczas tego spotkania przedszkolaki wiele się dowiedziały i nauczyły. Dzięki temu z pewnością będą umiały zachować się odpowiednio w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Oswajanie dzieci z tak istotnymi tematami jest niezwykle ważne i potrzebne. Serdecznie dziękujemy Panu Zbigniewowi za zaangażowanie w życie naszej grupy, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

 

Sylwia Hładio-Wąs

Wycieczka do Teatru Kultureska - "Detektyw Kot"

Dnia 15 listopada nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Teatru Kultureska na bajkę pt. „Detektyw Kot”. „Detektyw Kot” to interaktywny spektakl zagadkowy o tematyce ekologicznej, bazujący na baśni o "Kocie w butach". Na scenie odbył się wyjątkowy koncert Kotki w butach - Maryli Kotowicz. Na skutek niesamowitego zdarzenia koncert przemienił się w interaktywne śledztwo, prowadzone przez Detektywa Kota i jego asystentkę Kocimiętkę, w którym uczestniczyli widzowie. Na dzieci czekały ciekawe zagadki, proekologiczne piosenki i wartościowa puenta. Spektakl poruszał temat współczesnego konsumpcjonizmu - ukazał jego wpływ na przyrodę. W sztuce promowane były właściwe nawyki ekologiczne, takie jak np. segregacja odpadów, ochrona powietrza, oszczędzanie wody, oszczędzanie energii, a także ograniczenie konsumpcjonizmu. Wszystkie utwory były śpiewane przez aktorów na żywo. Prawdziwa scena, oprawa muzyczna oraz ciekawe kostiumy przyciągnęły uwagę przedszkolaków i wywołały na ich twarzach prawdziwy zachwyt. Czas w teatrze minął nam bardzo szybko jednak wrażenia oraz pozytywne emocje pozostaną z nami na długo.

Bilety opłacone z funduszu Rady Rodziców.

 

Iwona Wabik

 

Robotyka w grupie Zajączki i Misie

W dniu 14 listopada dzieci z grupy "Zajączki" i "Misie" wzięły udział w zajęciach z robotyki. Dzieci budowały z klocków duplo pociągi według własnego pomysłu, tory, sygnalizatory świetlne, szlabany. Wszystkie pojazdy po uruchomieniu jeździły po torowisku. Zabawy klockami  sprawiły dzieciom wiele radości.

Zajęcia płatne z funduszu Rady Rodziców.

Danuta Nowak

Robotyka w Smokach, Słoneczkach, Motylkach i Skrzatach.

14 listopada  Słoneczka, Motylki, Skrzaty i Smoki uczestniczyły w zajęciach z robotyki- dzieci budowały z klocków lego kaczki, samoloty zgodne z instrukcjami z laptopa. Dzieci pracując na takich zajęciach w małych zespołach  uczą się komunikacji i pracy zespołowej. Warsztaty z robotyki dostarczają  cennej wiedzy: uczą rozróżniania kolorów, logicznego myślenia i rozwijają zdolności manualne. Wszyscy świetnie sobie poradzili z wykonaniem zadania. Z radością czekamy  na kolejne zajęcia z robotyki. 

Zajęcia płatne z funduszu Rady Rodziców.

Anna Bartosz

Zajączki- Projekt edukacyjny "Sportowa Wyprawa"

W grupie Zajączki realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Sportowa wyprawa", którego organizatorem jest Anima- Akademia Rozwoju Osobistego. Zadaniem projektu jest rozbudzanie zainteresowań sportowych dzieci oraz upowszechnianie aktywnego i zdrowego stylu życia. Natomiast celem projektu jest systematyczne poznawanie przez dzieci różnych dyscyplin sportowych, rozwijanie sprawności fizycznej dzieci poprzez udział w licznych ćwiczeniach, doskonalenie umiejętności dzieci w zakresie motoryki dużej i małej, rozwijanie wsród dzieci samodzielnosci i motywacji do działania, upowszechnianie zachowań fair play. Projekt będziemy realizowali do 30 kwietnia 2024r. a do zajęć będziemy wykorzystywali rożnorodne przybory w zależności od pory roku. Jesień dostarczyła nam ciekawych pomocy tj: liście, kasztany, szyszki, żołędzie, dynie z których zorganizowaliśmy niezwykły tor przeszkód.

Danuta Nowak