Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria


Turniej Tańca Towarzyskiego

13 maja dzieci kończące w tym roku edukację przedszkolną z grupy Smoki i Skrzaty wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego KTT Perfect Dance, który odbył się w MDK Dom Harcerza przy ul. Reymonta. Do turnieju dzieci zostały przygotowane przez pana Piotra N., który prowadzi w naszym przedszkolu zajęcia taneczne. Gratulujemy wszystkim uczestnikom z naszego przedszkola pięknego występu. 

Iwona Wabik

Danuta Nowak


 

Mistrzowie szach w Smokach

W sobotę 6 maja Ludwik i Wiktor wzięli udział w turnieju szachowym. To ich pierwszy turniej szachowy i duży sukces. W turnieju wzięło udział 58 uczestników, Wiktor zajął XVI miejsce, Ludwik wrócił               z pucharem zdobywając  III miejsce. Nie potrafimy wyrazić słowami jak bardzo jesteśmy dumne z naszych chłopców. GRATULACJE!

Danuta Nowak, Iwona Wabik

Dbajmy o naszą planetę.

Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas

Florian Plit


 

Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

Z tej okazji w Zajączkach zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa. Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci.

Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, oszczędzać wodę i prąd, nie śmiecić, segregować śmieci, dbać o zwierzęta. 
Dzieci wykonywały rysunki o tematyce przyrodniczej.

Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o naszą planetę.

Krystyna S.

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego- Słoneczka

25 kwietnia dzieci z grypy V ,,Słoneczka" wzięły udział w warsztatach  edukacyjnych pt.,,Cztery pory roku- wiosna" w Muzeum Etnograficznym . W trakcie warsztatów mieliśmy okazję obejrzeć izbę krakowską i dowiedzieć się jak dawniej mieszkali ludzie. Poznaliśmy również tradycyjne sposoby przywoływania wiosny i szukaliśmy jej oznak. Dowiedzieliśmy się jaki związek ma marzec z przysłowiowym garncem, jakie kwiaty kwitną w kwietniu, dlaczego maj jest miesiącem mam. Na koniec zajęć przedszkolaki skonstruowały miniaturowe szklarnie  i posiały owies. 

Anna Bartosz

Ewa Tomik

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego- grupa Motylki

25 kwietnia dzieci z grupy Motylki odwiedziły Muzeum Etnograficzne w Krakowie, gdzie miały okazję wziąć udział w warsztatach zatytułowanych: Jak to działa. Na początku spotkania pani prowadząca przeprowadziła z przedszkolakami rozmowę, podczas której wszyscy wspólnie próbowali stworzyć definicję pojęcia: kultura. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi pomysłami na zasadzie burzy mózgów. Następnie przeszliśmy do jednej z dawnych izb mieszkalnych. Mogliśmy obejrzeć sprzęty obecne dawniej w domach. Dowiedzieliśmy się także, co oznacza pojęcie: gwiozda i poznaliśmy symbolikę tego znaku. Motylki ćwiczyły spostrzegawczość, podczas prób odnalezienia wszystkich gwiozd, ukrytych w różnych częściach izby. W kolejnej części spotkania przyszedł czas na działania praktyczne. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak działały proste sprzęty. Miały również zadanie, które polegało na takim ułożeniu kół zębatych na specjalnej planszy- by wszystkie zostały wprawione w ruch. Sprytne przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. W nagrodę mogły pobawić się bardzo starymi zabawkami z drewna. Na koniec dzieci wykonały własne zabawki- biegające koniki na sznureczku. Efekt prac był bardzo kolorowy i satysfakcjonujący.

Sylwia Hładio-Wąs

Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego.

Dnia 24.04.23r Misie i Zajączki były w Muzeum Przyrodniczym znajdującym się przy ulicy Św. Sebastiana. 
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy akwarystycznej złożonej z 18 dużych akwariów z rybkami z różnych części świata.

Dzieci mogły obserwować żywe jaszczurki, pająki i patyczaki. Te ostatnie cieszyły się dużym zainteresowaniem przedszkolaków, które dzięki uprzejmości pana przewodnika mogły wziąć te ciekawe zwierzątka do ręki.

Duże poruszenie wywołał jedyny na świecie egzemplarz nosorożca włochatego. Zachował się kompletny, kości, ale i części miękkie - skóra, mięśnie, jak i część wnętrzności są oryginalne. Nosorożec został znaleziony w 1930 r. w kopalni głębinowej w Staruni (obecnie teren Ukrainy), gdzie spędził ok. 40 tys. lat. Zakonserwował go wosk i sól kamienna.

Dzieci oglądały również kości mamuta, szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, szkielet anakondy.

Byliśmy w tropikalnym lesie, w którym jest bardzo dużo egzotycznych roślin, w tym mięsożernych.

Poza tym w Muzeum Przyrodniczym zobaczyliśmy dużą nieożywioną ekspozycję z fauną i florą. 
Z bliska mogliśmy zobaczyć m.in.: kozice, świstaki, pingwiny ,orły węże, krokodyle, kraby i inne morskie zwierzęta.

Po powrocie do przedszkola rozmawialiśmy na temat wycieczki, dzieliliśmy się wrażeniami. 
Dzieci wykonały kolorowe rysunki przedstawiające przyrodę. Znajdowały się na nich różne rośliny i zwierzęta. 

Krystyna S.


 

Wizyta Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w grupie Misiów i Zająców.

Misie i Zające miały zaszczyt gościć pupili z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które zajmuje się opieką i chronieniem wszystkich gatunków zwierząt. Głównymi celami są: kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt, działanie na rzecz właściwego i humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami oraz zapewnienia im niezbędnych warunków bytowania oraz krzewienie wśród społeczeństwa idei ochrony przyrody oraz środowiska, a zwłaszcza świata zwierząt. Misie i Zające dowiedziały się jak działa KTOZ, w jaki sposób udzielana jest pomoc zwierzętom, jakie przyrządy służą do złapania zwierząt, aby nie stała im się żadna krzywda i jak należy dbać o zwierzęta, jak się nimi opiekować. Goście tłumaczyli przedszkolakom, że zwierzę to nie jest rzecz i gdy się znudzi nie można go oddać z powrotem do sklepu. Dlatego ważne jest, aby decyzja o posiadaniu zwierzątka w domu była świadoma i przemyślana. Dzieci podarowały podopiecznym KTOZ karmy dla zwierząt, puszki z jedzeniem, koce i inne potrzebne rzeczy dla piesków i kotków. Misie i Zające miały też możliwość poznania dwóch piesków, które okazały się bardzo przyjazne i pozwoliły się pogłaskać i poprzytulać. :)

Karolina Olszańska

Finał Powiatowego konkursu recytatorskiego - Bajczytanki Pani Hanki

25 kwietnia odbył się finał Powiatowego konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków Kraków 2023 - Bajczytanki pani Hanki.  Organizatorem konkursu była Akademia Twórczego Przedszkolaka Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie

Konkurs miał formę jednoosobowej prezentacji dowolnego utworu z poezji pani Hanny Niewiadomskiej. W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli Krakowa i powiatu krakowskiego oraz wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym z tego obszaru. Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że finalistką i laureatką konkursu została Basia z gr. Smoków, która na scenie z odwagą i artystycznym zacięciem zaprezentowała wiersz pt. Zaraz. Dziękujemy Rodzicom dziewczynki, za pomoc i współpracę w tym wydarzeniu, a Basi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Iwona Wabik

Danuta Nowak


 

Wycieczka do Manufaktury cukierków

Przedszkolaki z grupy III i VI odwiedziły  we wtorek 25 kwietnia najmniejszą na świecie Fabrykę Cukierków CIUCIU Cukier Artist. Jest to miejsce kolorowe, przyjemne, słodkie i pachnące, po brzegi wypełnione słodkościami, czyli uczta dla wszystkich zmysłów. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie których miały okazję poznać cały proces ręcznego wykonywania słodkości - od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów. Dzieci mogły się przekonać, że robienie cukierków to prawdziwa sztuka. Łakocie w CiuCiu Cukier Artist nie tylko wyglądają kolorowo i pięknie, ale również niesamowicie smakują. Słodycze produkowane są w sposób tradycyjny, bez użycia maszyn. Receptura ręcznego wyrabiana zaczerpnięta została z XVII i XVIII wiecznych małych manufaktur, gdzie używano takiej technologii produkcji. Po pokazie każdy mógł  spróbować zrobionych ręcznie cukierków, które powstają z naturalnych barwników. Na zakończenie warsztatów każde dziecko otrzymało rożek z karmelowymi cukierkami na pamiątkę pobytu w tym słodkim miejscu.

Iwona Wabik

Danuta Nowak

Małgorzata Szybowska-Korus