Zmysłami poznajemy świat.

Mam 5 lat,
masz 5 lat razem poznajemy świat!

„Pięć zmysłów mamy i dobrze je znamy:

Dotyk,węch,wzrok,słuch,smak.
Każde dziecko mówi tak:

Oczy służą do patrzenia,buzią smak badamy.

Uszy słyszą to i owo a nosem wąchamy”

W grupie Słoneczka realizowaliśmy temat -Poznajemy świat zmysłami-

Nazywaliśmy  zmysły, części ciała. Wykorzystując 5 zmysłów prowadziliśmy obserwacje,przeprowadzaliśmy doświadczenia,poznawaliśmy cechy przedmiotów.
Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie:

- Jak dbać o nasze zmysły?

Skąd się to wzięło ?

W minionym tygodniu, na zajęciach  w grupie  Słoneczka szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
Co to jest nabiał?

Jak powstaje ser zółty?

Skąd biorą się owoce na drzewach?

Z czego powstaje cukier?

Realizując ten temat  korzystaliśmy z obrazków, wierszyków, piosenek, historyjek obrazkowych,układanek, filmów edukacyjnych i produktów spożywczych.
Dzieci wykonały ciekawe  prace plastyczne.Przekonaliśmy się również, że na mleku można  malować.

Akcja #Sprzątamy dla Polski -Smoki, Motylki, Skrzaty i Słoneczka

Dnia 4 października 2023 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w VI edycji ogólnopolskiej akcji sprzątania terenów zielonych zorganizowanej przez Fundację Sprzątamy dla Polski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Z  naszej ,,Niezapominajki" udział w akcji wzięły cztery  grupy - SMOKI, MOTYLKI, SKRZATY i SŁONECZKA . We środę przedszkolaki  wyposażone w gumowe rękawiczki oraz worki na śmieci, wyruszyły wraz ze swoimi Paniami , aby posprzątać śmieci znajdujące się na chodnikach, trawnikach, skwerach znajdujących się w pobliżu przedszkola.

Dzieci od najmłodszych lat wykazują się ogromną wiedzą na temat, jak należy dbać o przyrodę. Wiedzą, że miejsce śmieci jest w odpowiednim koszu, a nie na ulicy. Przedszkolaki bardzo się zaangażowały, aby posprzątać teren wokół ich ukochanego przedszkola i podczas akcji udało się im uzbierać aż 7 worków śmieci, które zostaną zabrane przez lokalną firmę zajmującą się utrzymaniem porządku na terenie naszego miasta.

Anna Bartosz

Warsztaty tworzenia drewnianych zabawek - Motylki

5 października w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną mieszczącą się przy ul. Brodowicza, grupa Motylków uczestniczyła w warsztatach artystycznych. Na początku spotkania przedszkolaki wysłuchały ciekawej opowieści o małopolskiej Stryszawie, która jest  prawdziwą stolicą drewnianych zabawek, a jednymi z jej symboli są kolorowe ptaszki wykonywane od lat przez miejscowych twórców.

Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i skupieniem malowały ekologiczne, drewniane, ręcznie rzeźbione ptaszki. Twórcze warsztaty przybliżyły dzieciom sztukę, tradycyjnę i kulturę naszego regionu i były wspaniałą zabawą. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Iwona Wabik

Sylwia Hładio-Wąs

Grupa Misie- realizacja projektu SensoSmyki Placówki

W grupie Misiów realizowany jest projekt SensoSmyki, którego celem jest  jest dostarczenie dzieciom oraz ich wychowawcom narzędzi i inspiracji, które będą zachętą do wielozmysłowego poznawania i odkrywania świata, wpłyną na harmonijną pracę układu nerwowego dzieci poprzez odpowiednią stymulację zmysłów. W ramach proejktu Misie za pomocą dotyku poznały  "dary jesieni";mogły poczuć fakturę żołędzi, kasztanów, przeszły również po jesiennej ścieżce sensorycznej, a na koniec zajęć wykonały samodzielnie pracę plastyczną pt. "Jeż". W pracy plastycznej kształtowały motorykę małą: malowały obrazek widelcem, pędzlem, użwyały także plasteliny i przyklejały liście wcześniej zebrane z ogrodu.

Słoneczka sprzątają Ziemię.

Dnia 04.10.23r. grupa Słoneczka uczestniczyła w projekcie  Sprzątamy dla Polski.
Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zbierały śmieci, które na bieżąco segregowaliśmy.
Dzisiejsza akcja uświadomiła dzieciom,że wszyscy muszą dbać o naszą Planetę i jak jest to ważne dla naszego zdrowia i życia.

Dzień Jabłka Misie

Misie obchodziły Dzień Jabłka- najpopularniejszego owocu w naszym kraju. "Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie"- jak mówi przysłowie jabłka są bardzo zdrowm owocem zawierającym dużo błonnika i witamin. Misie dowiedziały się jakie zalety i właściwości zdrowotne mają jabłka, jakie przetwory można z nich zrobić, oreślały ich kształt, kolor oraz smak. Wykonały również starannie pracę plastyczną oraz miały okazję zrobić sobie zdjęcia w jabłkowej foto- budce.

Karolina Olszańska

Misie- realizacja Akcji "Zdrowo i sportowo"

W grupie Misiów realizowany jest projekt edukacyjnyc "Zdrowo i sportowo", którego celem jest zwiększenie świadomość na temat roli i wagi aktywności fizycznej, odpowiedniego odżywiania i odpoczynku. Misie w ramach projektu kształtowały sprawność fizyczną, gibkość, koordynację ruchową, zwinność, a przy tym bardzo dobrze się bawiły.

Dzień Jabłka u Skrzatów

W miniony czwartek 28 września 2023r. dzieci z grupy SKRZATY powitała w holu piękna dekoracja z ekspozycją rumianych jabłek i ogromnym czerwonym jabłkiem z wyciętym otworem do robienia zdjęć. Od razu zrobiło się jesiennie ... ale tak na wesoło.

W sali w kąciku przyrody ułożyliśmy wystawę różnych gatunków jabłek, soków jabłkowych i marmolad. Wspólnie rozmawialiśmy na temat: Co można zrobić z jabłek. Dzililiśmy się wiadomościami jak robi się sok jabłkowy, marmoladę, mus i jabłkowe czipsy. Wspólnie zrobiliśmy do słoika jabłkowy kompot (skosztujemy go zimą). Przy piosence pt. Małe czerwone jabłuszko, wesoło tańczyliśmy. Dużo frajdy sprawiło nam przeliczenie jabłek w koszyku i segregowanie ichwedług koloru i wielkości.

Na koniec zajęć zajęliśmy się wydzieranką z papieru kolorowego, a tematem pracy było oczywiście JABŁKO.

Powrócimy do tematu jabłek, gdy na podwieczorek będzie kiedyś szarlotka, a tego sobie dzieci życzyły.

Małgorzata Szybowska-Korus