Moduł V projektu Mały Miś uczy wrażliwości - grupa Misie i Motylki

Mały Miś zaproponował dzieciom z grupy Misie i Motylki zabawy uwrażliwiające je na problemy osób niepełnosprawnych, kształtujące postawy tolerancji, akceptacji, wrażliwości i gotowości służenia pomocą. Dzięki uczestnictwu w Dniu Kolorowej Skarpetki oraz Światowym Dniu Świadomości Autyzmu kształtowano u przedszkolaków właściwe postawy prospołeczne oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Dzień 21 marca był wyjątkowo barwny i kolorowy, nie tylko z powodu Pierwszego Dnia Wiosny. Właśnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu dzieci ubrały kolorowe skarpetki „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji oraz solidarności z osobami z Zespołem Downa. Rozmawialiśmy na temat odmienności, niepełnosprawności, tolerancji i akceptacji.

Kolejne zajęcia odbyły się 2 kwietnia - Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji przedszkolaki miały na sobie ubrania w niebieskim kolorze na znak solidarności z osobami autystycznymi. Dzieci zapoznały się z pojęciem „autyzm” oraz charakterystycznymi cechami występującymi u osób z tym zaburzeniem. Celem tego wydarzenia było zwrócenie uwagi na trudności z jakimi zmagają się osoby autystyczne w życiu codziennym. Warto przygotować dzieci na trudności czy różnice w nawiązywaniu przyjaźni z takimi osobami. Przecież to całkiem możliwe, że osoba z autyzmem będzie unikać kontaktu wzrokowego, źle reagować na szybki ruch czy też nie będzie komunikować się werbalnie. Warto wskazać dziecku jak zaprosić taką osobę do zabawy, jak jej pomóc w trudnej chwili. Cieszymy się, iż nasze dzieci i ich rodziców cechuje tyle zrozumienia i chęć niesienia pomocy osobom słabszym.

Karolina Olszańska