Dzień Pizzy.
Większość z nas uwielbia pizzę. Co do tego nie ma wątpliwości. Nie ważne z jakimi dodatkami ją przyrządzimy, to zawsze zniknie ze stołu w ekspresowym tempie.
Gdy cofniemy się w czasie,okaże się, że wypiekano ją już w starożytnej Grecji, Rzymie,a nawet Egipcie. Już wtedy podawano ją z dodatkami, takimi jak smalec czy ryby.
Choć początkowo raczyli się nią głównie ludzie ubodzy, gdyż była tania i sycąca,wyjątkowy smak pizzy sprawił, że jej popularność szybko przekroczył granice biednych dzielnic Neapolu,docierając nawet na królewskie dwory.
Pizza w postaci, jaką znamy obecnie, pochodzi z końca XIX wieku. W 1889 roku włoska królowa Małgorzata Sabaudzka przybyła do rozsławionego szefa kuchni w Neapolu.
Był nim Raffaele Esposito, właściciel pierwszych pizzerii. To on uraczył królową pizzą, którą nazwał „Margherita” na jej cześć. Przygotowując potrawę wybrał odpowiednio składniki, które miały symbolizować barwy kraju. Na pizzy znalazły się pomidory, ser mozzarella oraz bazylia, czyli czerwień, biel i zieleń.
Tak popularne danie zasługuje na swoje własne święto.
W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony był 9 lutego.
Tego dnia, w „Niezapominajce”,pizza również pojawiła się w jadłospisie.
Krystyna S.