Mali badacze.

rok temu

Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał.

Albert Szend Gyorg

Dzieci już od urodzenia są odkrywcami i badaczami. Uczą się przez działanie. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość, mogą pokonywać przeszkody i próbować różnych możliwości. Wykonywane eksperymenty zachęcają do myślenia, porównywania, opowiadania. Z wykonywanych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości, jest to dla nich wspaniała zabawa.

W Zajączkach woda stała się materiałem, który wykorzystaliśmy do przeprowadzania różnych eksperymentów.
Obserwowaliśmy jak woda paruje, zastanawialiśmy się, które przedmioty będą pływać, a które zatoną, jak zachowują się kostki lodu zanurzone
w zimnej i ciepłej wodzie. Rozmawialiśmy również o znaczeniu wody dla ludzi, zwierząt i roślin, o konieczności jej oszczędzania.
Stosując technikę mokre w mokre, dzieci malowały kwiaty. Tworzyły również kompozycje wykorzystując papierowe krople deszczu.