Wycieczka do Muzeum Etnograficznego- grupa Motylki

rok temu

25 kwietnia dzieci z grupy Motylki odwiedziły Muzeum Etnograficzne w Krakowie, gdzie miały okazję wziąć udział w warsztatach zatytułowanych: Jak to działa. Na początku spotkania pani prowadząca przeprowadziła z przedszkolakami rozmowę, podczas której wszyscy wspólnie próbowali stworzyć definicję pojęcia: kultura. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi pomysłami na zasadzie burzy mózgów. Następnie przeszliśmy do jednej z dawnych izb mieszkalnych. Mogliśmy obejrzeć sprzęty obecne dawniej w domach. Dowiedzieliśmy się także, co oznacza pojęcie: gwiozda i poznaliśmy symbolikę tego znaku. Motylki ćwiczyły spostrzegawczość, podczas prób odnalezienia wszystkich gwiozd, ukrytych w różnych częściach izby. W kolejnej części spotkania przyszedł czas na działania praktyczne. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak działały proste sprzęty. Miały również zadanie, które polegało na takim ułożeniu kół zębatych na specjalnej planszy- by wszystkie zostały wprawione w ruch. Sprytne przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. W nagrodę mogły pobawić się bardzo starymi zabawkami z drewna. Na koniec dzieci wykonały własne zabawki- biegające koniki na sznureczku. Efekt prac był bardzo kolorowy i satysfakcjonujący.

Sylwia Hładio-Wąs