Samorządowe Przedszkole Nr 139 w Krakowie


Galeria


Program PAH - Świat w Przedszkolu w grupie Smoki.

W dniach 20 - 24 listopada grupa "Smoki"  brała udział w programie edukacyjnym "Świat w Przedszkolu".

Organizatorką programu jest Polska Akcja Humanitarna.

Misją PAH jest uczynić świat lepszym poprzez zmniejszenie cierpienia i promowanie wartości humanitarnych. Zadanie to realizuje poprzez: udzielanie pomocy humanitarnej, rozwojowej i edukację społeczeństwa.

 

Celem programu jest pokazanie poprzez zabawę i rozmowy, że wszyscy jesteśmy częścią świata.

Odległe geograficznie wydarzenia wpływają na nas i mamy wpływ na to co się dzieje na innych kontynentach.

Program wpisuje się w założenia edukacji globalnej i skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu współzależności oraz wzmacnianiu otwartości na różnorodność.

Tematy zajęć w których dzieci brały udział to:

1. Noc i dzień – Jak wygląda Ziemia z różnych perspektyw?

2. Ciepło i zimno – Czym są zmiany klimatu?

3. Woda i życie – Co się dzieje, gdy nie ma wody?

4. Jedzenie i konsumpcja – Skąd pochodzi to, co jemy i pijemy?

5. Migracje i integracja – Dlaczego ludzie opuszczają swoje miejsca zamieszkania?

Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem brały udział w proponowanych zajęciach.

Miały możliwość ze swojej dziecięcej perspektywy spojrzeć na problemy i wydarzenia które współcześnie dzieją się w różnych częściach naszego świata.

Ewa T.

Projekt BohaterON w ,,Smokach'

Jak co roku nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON - włącz historię. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa , a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.  Nasi podopieczni z grupy ,,Smoki" wzięli udział w zajęciach dotyczących powstania Warszawskiego. Korzystając ze scenariusza Niebajka o Powstaniu Warszawskim poruszyliśmy na zajęciach temat Powstańców Warszawskich,  ich działań i bohaterstwa dzięki któremu żyjemy dziś w wolnym kraju. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl kukiełkowy. Obejrzały również film edukacyjny o tym jak wygląda teraz i co się dzieje w Warszawie co roku 1 sierpnia o godz. 17.00.  Zakończeniem projektu było wykonanie kartek dla powstańców, pomimo że wykonanie kartki jest nie obowiązkowe, nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zabrały się do wykonywania pracy.  

Jak ciekawy to jest temat dla dzieci można było zauważyć podczas zabaw swobodnych -znak Polski Walczącej ułożony z kostek.

 Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie i propagowanie akcji historycznej i patriotycznej zaowocuje w przyszłości i pomoże nam kształtować postawy patriotyczne oraz poczucie narodowej przynależności.

 BohaterON , ponieważ PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY ZA WOLNĄ POLSKĘ...

 

 

Anna Bartosz

Urodziny Amirki.

Bądź zawsze szczęśliwa,

Niech smutek na Twej buzi nie gości,

Bądź dobra, miła, sprawiedliwa,

Każdego dnia pełna radości!

Z okazji urodzin życzą Amirce Panie oraz koleżanki i koledzy ze Słoneczek. 

Słoneczka przygotowują się do Świat Bożego Narodzenia - pieczemy pierniki cz. 1

W czwartek 16 listopada, odwiedziła nas mama Helenki i Oskara. Pani Aneta podzieliła się przepisem na staropolskie pierniki. W domu rodzinnym Helenki i Oskara przekazuje się owy przepis z pokolenia na pokolenie. Tuż przed rozpoczęciem Adwentu, należy przygotować ciasto, które musi leżakować okolo 4 tygodni w lodówce. Słoneczka chętnie i z zaangażowaniem wyrabiały ciasto według nadzoru Pani Anety. Każde dziecko wykonało wybraną czynność w przygotowaniu ciasta. Pani Aneta zaplanowała produkty oraz  pracę w czterech grupach aby Słoneczka mogły aktywnie uczestniczyć w procesie przygotowywania ciasta. Dziękujemy mamie Helenki i Oskara za zaangażowanie i pokazanie dzieciom jak wykonuje sie domowym sposobem pierniki. Za 4 tygodnie, kiedy ciasto będzie gotowe do wypieku, Słoneczka będą wycinać foremkami pierniki, wypiekać i zdobić. Już nie możemy się doczekać dalszej przygody kulinarnej :)

 

Paulina C. 

Zajęcia Multisport

W dniu 21 listopada odbyły się zajęcia Multisport, w których uczestniczyły wszystkie dzieci z przedszkola. Wykwalifikowany trener przeprowadził zajęcia ruchowe kształtujące sprawność fizyczną, koordynację ruchową, zręczność, szybkość. Zajęcia zaczęły się od rozgrzewki, która stanowi integralną i bardzo istotną część ćwiczeń. Przygotowuje ona ciało do wysiłku oraz zapobiega kontuzjom. Część treningowa rozpoczeła się od zabaw ruchowych, pokonywania toru przeszkód, wykonywania ćwiczeń mających na celu utrzymanie równowagi, zręczności, gibkości, zmiany kierunku ruchu, a także wykorzystania siły mięśniowej. Na koniec zajęć trener przeprowadził stretching mający na celu zwiększenie elastyczności mięśni, wiązadeł i szybszą regenerację po zajęciach sportowych. Dzieci bardzo chętnie wykonywały wszystkie ćwiczenia, sprawiało im to wiele radości i satysfakcji.

Karolina Olszańska

Mały Miś w świecie wielkiej literatury - MODUŁ 3 - Motylki

 

W listopadzie, w ramach realizacji 3 Modułu Akcji Edukacyjnej „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, przedszkolaki z grupy IV podczas radosnej aktywności zabawowej rozwijały percepcję słuchową, różnicowały wartości rytmiczne, ćwiczyły pionizację języka, doskonaliły poczucie rytmu, rozwijały motorykę małą, rozwijały wyobraźnię muzyczną oraz wzbogacały słownictwo i mowę czynną poprzez naukę wierszy i rymowanek. W ramach modułu zostały zrealizowane zajęcia logorytmiczne. Ich przebieg był oparty na treści opowiadania o Misiu Mieciu. 

Ćwiczenia logorytmiczne polegają na połączeniu rytmiki z terapią logopedyczną. Stosuje się je, aby wpłynąć na słuch, ośrodek ruchu i sferę słuchowo-ruchową u dzieci. Zabawy logorytmiczne wykorzystywane są podczas zajęć w przedszkolu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je w domu. Najważniejsze, aby pamiętać o rytmie podczas zabawy.

Iwona Wabik

 

Ulubione zajęcia w grupie Misie

W grupie Misie cały tydzień związany był z tematyką zabawy, ulubionych zajęć, które miały także charakter edukacyjny i twórczy. Misie bawiły się w detektywa, który odszukuje za pomocą lupy określone zjawiska pogodowe oraz szuka wskazanych przez nauczyciela kształtów. Dzieci poznały nowe figury geometryczne oraz przypomniały sobie nazwy oraz kształt figur już poznanych z których konstruowały różne wzory. Układały jesienne memory doskonaląc umiejętność zapamiętywania i spostrzegawczość oraz odnajdowały figury geometryczne w wagonach lokomotywy, przeliczały ilość figur oraz określały ich kolor. Kształtowały również umiejętność wycinania- dzięki ich kreatywności powstały prace plastyczne z figur geometrycznych. Misie świetnie bawiły się  podczas zabaw w piórkiem- dmuchały w piórko próbując utrzymać je jak najdłużej w powietrzu. Nie zabrakło również zabaw konstrukcyjnych z kloców lego, które bardzo przypadły do gustu najmłodszej grupie. Misie bardzo chętnie bawiły się także w ogrodzie przedszkolnym korzystając jeszcze sprzyjającej jesiennej pogody. Na koniec tygodnia dzieci otrzymały nową atrakcję - gąsienicę, która sprawiła im mnóstwo radości. Cały tydzień minął Misiom w atmosferze świetnej zabawy z dużą dawką uśmiechów.

Karolina Olszańska

 

"Słoneczka" zwiedzają Warszawę.

W minionym tygodniu „Słoneczka” „zwiedzały” Warszawę, polską stolicę.

Oglądaliśmy zdjęcia wybranych zabytków, pomników i rzeźb znajdujących się w tym największym,polskim mieście.
„Skrzat Borówka- bohater filmów edukacyjnych oprowadził nas po Łazienkach Królewskich.
Muzyka F. Chopina zainspirowała dzieci do plastycznej działalności.
Przypomnieliśmy sobie legendę o warszawskiej Syrence, która znajduje się w herbie stolicy.

Może kiedyś uda się pojechać do Warszawy i z bliska zobaczyć jak dużym i pięknym miastem jest polska stolica.

Krystyna S.

Wizyta Ratownika Medycznego- Motylki

16 listopada grupę Motylków odwiedził Tata Jagódki. Pan Zbigniew, który jest ratownikiem medycznym- wolontariuszem przekazał dzieciom ważne informacje w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Pan Zbigniew pokazał również, jak ułożyć taką osobę w pozycji bocznej, bezpiecznej. Dzieci mogły utrwalić zdobyte informacje poprzez ćwiczenia wykonywane w parach. To zadanie okazało się dla Motylków bułką z masłem. Wszyscy świetnie sobie poradzili. 

Następnie nasz Gość zaprezentował przedszkolakom, w jaki sposób prawidłowo wykonywać masaż serca dorosłego człowieka, dziecka i niemowlęcia. Przedszkolaki również chętnie podjęły próbę wykonania tej czynności, sprawdzając przy okazji, czy jest to łatwe zadanie.

W dalszej części warsztatów Pan Zbigniew opowiedział dzieciom o tym, co to jest AED, do czego ono służy i jak go użyć. Następnie dzieci mogły przejść do działania- samodzielnie uruchomić urządzenie i wykonać wszystkie czynności, zgodnie z komunikatami, które usłyszały.

Na koniec warsztatów wszyscy mali ratownicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Podczas tego spotkania przedszkolaki wiele się dowiedziały i nauczyły. Dzięki temu z pewnością będą umiały zachować się odpowiednio w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Oswajanie dzieci z tak istotnymi tematami jest niezwykle ważne i potrzebne. Serdecznie dziękujemy Panu Zbigniewowi za zaangażowanie w życie naszej grupy, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

 

Sylwia Hładio-Wąs